Enflasyon Nedir?

birsiir.com

Enflasyon Nedir?

 Enflasyon deyince ilk akla gelen şey günlük yaşantımızda çokça kullandığımız mal
ve hizmetlerin fiyatlarının artmasıdır. Ancak mal ve hizmetlerin fiyatları zaman içinde artabilir ya da azalabilir. Enflasyon, sadece belli bir malın veya hizmetin fiyatının tek başına artması değil, fiyatların genel düzeyinin sürekli bir artı göstermesidir. Diğer bir ifadeyle, sadece bazı malların fiyatlarının sürekli yükselmesi ya da tüm malların fiyatlarının bir sefer yükselmesi enflasyon değildir. Örneğin, aylık enflasyon oranının yüzde 3 olması, o ay içinde fiyatlar genel seviyesinin bir önceki aya göre yüzde 3 oranında arttığını gösterir. Yıllık enflasyonun yüzde 40 olması da, fiyatların bir önceki yıla göre ortalama yüzde 40 oranında arttığını, örneğin geçen yıl 28 milyon TL’ye alınan bir mal sepetinin bu yıl ancak 36 milyon TL’ye alınabileceğini ifade eder. Yüksek enflasyon paranın alım gücünü azaltır ve aynı zamanda fiyat değişimlerini anlamayı zorlaştırır. Örneğin, Türkiye’de 1980’ lı yıllarda 80-90 bin TL ile ortalama bir ev alınabilirken bugün bu para ile bir simit dahi alınamaması, enflasyonun alım gücünü zaman içinde ne kadar azalttığının net bir göstergesidir.

ENFLASYON: Fiyatlar genel seviyesinin sürekli olarak artmasıdır.

TÜFE  (tüketici fiyat endeksi): Tüketici tarafından satın alınan mal ve hizmetlerin fiyatlarındaki değişiklikleri ölçer.

TEFE (toptan eya fiyat endeksi): Ekonomide üretim faaliyetinde yer alan maddelerin fiyatlarındaki değişiklikleri toptancı aşamasında ölçer

Read Previous

Kimsenin Bilmediği Bir Yer

Read Next

Düşlerin Bildiği

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Most Popular