İki Kardeşin Hikayesi

İki Kardeşin Hikayesi

Babalarından kalma çiftlikte birlikte yaşan iki kardeş vardı. Kardeşlerden biri evliydi ve beş tane çocuğu vardı. Diğer kardeş ise evli değildi. Her günün sonunda iki kardeş ürünlerini ve kazançlarını eşit olarak paylaşırlardı.

Günün birinde bekar olan kardeş şöyle düşündü;

– Ürünümüzü ve kazancımızı eşit olarak paylaşmamız hiç de adaletli değil. Ben evli değilim ve pek fazla ihtiyacım yok. Kardeşimin geniş bir ailesi var. Onun daha fazla ihtiyacı olur.

O günden sonra bekar olan kardeş her gece evinden çıkıp, bir çuval tahılı gizlice erkek kardeşinin evindeki tahıl deposuna götürmeye başladı.

Bu arada evli olan kardeş de kendi kendine;

– Ürünümüzü ve kazancımızı eşit olarak paylaşmamız hiç de doğru değil. Ben evliyim, eşim ve çocuklarım var ve yaşlandığım zaman onlar bana bakabilirler. Fakat kardeşim yaşlandığı zaman ona bakacak hiç kimsesi olmayacak. İlerde onun daha fazla ihtiyacı olacak.

Böylece evli olan kardeş de her gece evinden çıkıp, bir çuval tahılı gizlice erkek kardeşinin tahıl deposuna götürmeye başladı. İki kardeş de yıllarca ne olup bittiğini bir türlü anlayamadılar. Çünkü her ikisinin de deposundaki tahılın miktarı değişmiyordu. Sonra, bir gece iki kardeş gizlice birbirlerinin deposuna tahıl taşırken karşılaştılar. O anda olan biteni anladılar. Çuvallarını yere bırakıp birbirlerini kucakladılar.

Ve nihayet biz de anladık ki kazanmanın sırrı, kendinden başkasını da düşünmektir. İyi düşünmek, iyilik etmek en büyük kazançtır..

Kaynak: Anonim..

Öncekini Oku

Seçilmiş Güzel Şiirler

Sonrakini Oku

Taştın Yine Deli Gönül Şiiri – Yunus Emre

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Popüler