Yalan Yarışması

yalan yarışması

Yalan Yarışması

Günlerden bir gün padişah, çağırmış tellallarını, “Bana yalan söylemeyi başarana bir küp dolusu altın vereceğim!” diyerek teklifini halka duyurma emri vermiş. Yalan güzel bir şey değil elbet, ama padişah bu ilanla zeka testi yapmak istemiş. Yarışma günü gelince padişah, yarışmak için gelenleri teker teker huzuruna çağırmış.

Birisi, kendinden gayet emin bir şekilde yalanına başlamış: “Bir kuş, aslanı kaptığı gibi yuvasına götürdü.” Padişah: “Bunun neresi yalan? Kuş kartaldır, aslan da kuzu kadar minik bir yavru. Kaptı mı götürür gider tabi!”.

İkinci yarışmacı da, “Komşu ülkede bir eşeği kral yaptılar.” demiş demesine; ama padişah buna, “Ülkenin kralı, pencereden bakınırken tacını düşürmüş. Taç da pencerenin altında duran eşeğin başına geçmiş. Taç kimin kafasındaysa kral odur tabii!” diyerek bunun yalan olamayacağını söylerek adamı göndermiş.

Bir başka yarışmacı, “Padişahım, ben havaya bir ok fırlattım. Altı ay sonra yere düştü!” diyerek yalanını söylemeye çalışmış. Amma velakin padişahın, buna da bir cevabı varmış: “Senin ok, bir ağacın tepesine düşmüş. Ağaç, sonbaharda yapraklarını döktüğü zaman, ok takılacak yer bulamayınca yere düşmüştür.”

Böylece padişah, her söylenen yalana gerçek bir bahane uydurmuş ve hiçbiri padişaha “Bu yalandır!” dedirtememiş. Ancak son kalan yarışmacı hariç. Son yarışmacı: “Padişahım, siz benim babamdan borç olarak bir küp dolusu altın almışsınız. Şimdi bu altınları geri almaya geldim. Hayır, bu yalandır derseniz ödülümü veriniz. Yok, bu dediğim yalan değil gerçekse borcunuzu ödeyiniz!”.

Yalan söylemek ahmakların işidir. Zeki insanlar asla yalan söylemezler. Çünkü doğruyu söylemenin binlerce yolunu bilirler.

Kaynak: Anonim

Öncekini Oku

Microsoft ve Volkswagen Atışması

Sonrakini Oku

Dört Mum

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Popüler